Miód

Miód posiada zarówno walory odżywcze, jak i lecznicze. U dorosłych wyczerpanych pracą, miód przyspiesza regenerację organizmu. To jedyny w swoim rodzaju środek odżywczy dla serca, a także lek w przypadku niedomagań tego organu. Wpływa korzystnie na przewód pokarmowy, ponieważ zwiększa wydzielanie enzymów przez gruczoły ślinowe. Reguluje pracę wątroby i nerek.
Jest łagodzącym i wykrztuśnym środkiem podczas kaszlu. Stosuje się go przy schorzeniach gardła, astmie, przewlekłym bronchicie. Jaki rodzaj miodu na jakie schorzenia?
  • Miód lipowy - wykazuje uspokajające i antyseptyczne działanie. Żeby wzmocnić jego działania można dodać go do herbaty z kwiatem lipowym. Z powodzeniem stosuje się go w schorzeniach, w ktorych występuje gorączka, przy kaszlu oraz zapaleniu oskrzeli Miód jest bardzo skuteczny przy infekcjach, oraz w stanach niepokoju oraz w problemach ze snem.

  • Miód wrzosowy - stosowany jest w problemach z prostatą. 
  • Miód rzepakowy - stosuje się przeważnie w schorzeniach płucnych i sercowych. Poza tym przy zaparciach, przy schorzeniach wątroby, nerek i przewodu moczowego.
  • Miód wielokwiatowy - stosowany jest w przypadku różnych alergiach i katarze siennym. Jak każdy miód ma dobroczynnie działa na serca oraz przy wszelkiego rodzaju infekcjach.
  • Miód gryczany - doskonale sprawdza się przy infekcji górnych dróg oddechowych. Sprzyja również tworzeniu się kostnicy po złamaniach. Jest pomocny w stanach wyczerpania nerwowego, a także przy nadciśnieniu, miażdżycy, stanie zapalnym nerek przy grypach gorączkowych. Akacjowy - zalecany diabetykom, w czasie infekcji i trudności z trawieniem i schorzenia nerek czy przewodu moczowego.
Jaśniejsze miody zazwyczaj są słodsze. Dlatego najczęściej warto dodawać je do deserów czy napojów. Miody o ciemnej barwie zazwyczaj mają bardzo wyrazisty i konkretny smak. Świetnie komponują się z marynatami mięsnymi czy sosami. Nadają charakterystyczny smak także pieczywu np. domowej roboty chlebom. Właściwie każda odmiana miodu ma inny smak. Najczęściej bardzo się od siebie różnią
gryczany - ostry,
wielokwiatowy - łagodny,
rzepakowy - bardzo słodki,
wrzosowy - gorzkawy,